Aktualności

22.09.15 - Nietrzeźwy za „sterami” koparko-ładowarki

Nawet dwa lata pozbawienia wolności grożą 50-latkowi. Mężczyzna miał blisko promil alkoholu w organizmie. Niestety nie było to dla niego przeszkodą, by prowadzić po drodze publicznej koparko-ładowarkę.

Wczoraj policjanci ruchu drogowego podczas patrolu drogami powiatu mrągowskiego około godziny 11.30 w miejscowości Rybno zatrzymali do kontroli kierowcę koparko-ładowarki. W rozmowie z 50-latkiem funkcjonariusze wyczuli od niego zapach alkoholu. Badanie alkomatem już tylko potwierdziło ich przypuszczenia. Mężczyzna miał blisko promil alkoholu w organizmie.

Mężczyzna stracił prawo jazdy kategorii BC i nie mógł kontynuować jazdy. Koparkę policjanci przekazali wskazanej trzeźwej osobie.

Zgodnie z kodeksem karnym mężczyźnie mogą grozić nawet 2 lata pozbawienia wolności i 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów.

 

Od maja surowe i nieuchronne kary dla pijanych kierowców

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Blokady alkoholowe w pojazdach

Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.

Osoba, która będzie chciała uruchomić silnik będzie musiała się poddać badaniu na trzeźwość. Taka osoba będzie musiała co rok oddawać swoje urządzenie do kalibracji oraz będzie musiała posiadać zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, w związku z posiadaniem alkolocka.

  • kontrola drogowa kierowcy koparki
  • nietrzezwy kierowca koparki
Powrót na górę strony