Aktualności

Świeć przykłademna drodze - noś odblaski!

Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych – tak zakłada ustawa Prawo o ruchu drogowym. Niestety nie zawsze to idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem i na drogach wciąż giną piesi.

Niewidzialny pieszy – niechroniony pieszy

Problem niewidocznych pieszych zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Wtedy nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków - jest słabo widoczny dla kierowcy.

Natomiast pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów, a to nie daje mu szansy na reakcję. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. A wtedy ominięcie takiej osoby nie sprawia wówczas problemu.

Przepisy mówią jednoznacznie, że pieszy musi nosić elementy odblaskowe po zmroku na terenie niezabudowanym. Bez odblasków można się poruszać po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania.

Pieszy – sprawcą wypadków

Statystyki Komendy Głównej Policji przerażają. W 2016 roku piesi spowodowali 2449 wypadków (7,3% ogółu wypadków), w wyniku których śmierć poniosło 399 osób (13,2% ogółu zabitych), a obrażenia ciała odniosły 2 093 osoby (5,1% ogółu rannych). W większości ofiarami w tych wypadkach byli sami piesi.

Najwięcej wypadków piesi spowodowali w miesiącach: listopad (284 wypadki, 54 zabite i 232 ranne), grudzień (283 wypadki, 50 zabitych, 236 rannych) i październik (261 wypadków, 54 zabite, 215 rannych). Jako jeden z czynników wpływających na taki rozkład wypadków uznać można złe warunki atmosferyczne panujące w tym okresie, a także szybko zapadający zmierzch, wówczas piesi stają się mniej widoczni, co w połączeniu z brakiem ostrożności (tak pieszych, jak i kierujących) skutkuje dużą liczbą wypadków.

Szanse niechronionego użytkownika drogi na przeżycie lub choćby wyjście ze zdarzenia bez ciężkich obrażeń, są bardzo małe.

Zdarzenia drogowe z najechaniem na pieszego w powiecie mrągowskim

 

Liczba wypadków

Liczba zabitych

Liczba rannych

Liczba kolizji

Rok

2014

2015

2016

2014

2015

2016

2014

2015

2016

2014

2015

2016

Powiat mrągowski

11

9

15

3

0

2

8

9

13

6

9

9

Najczęstsze grzechy pieszych

• wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem,

• wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody,

• przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,

• wejście na jezdnię przy czerwonym świetle.

Edukacja

Mrągowscy wciąż prowadzą działania edukacyjne w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego spotykamy się z najmłodszymi mieszkańcami powiatu, jak i tymi starszymi. Między innymi w ramach projektu „Razem Bezpieczniej im.im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” mrągowska policja przeprowadziła cykl spotkań profilaktyczno-edukacyjnych pod hasłem „Widoczniej jest bezpieczniej” dotyczących podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących używanie elementów odblaskowych.

Spotkania odbyły się z udziałem:

  • uczniów Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Kopernika w Mrągowie: 24 spotkania w Szkole Podstawowej, 18 spotkań w Gimnazjum. Na zakończenie spotkania każdy z uczniów otrzymał ulotkę, zawieszkę odblaskową oraz worek odblaskowy.

  • członków Mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku –  na zakończenie seniorzy otrzymali torby odblaskowe.

  • członków Mrągowskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych – na zakończenie seniorzy otrzymali torby odblaskowe.

W ramach projektu zrealizowano też kampanię edukacyjną pn. „Polub zebrę”. Policjanci wraz z wolontariuszami z Gimnazjum nr 2 przy ZS nr 1 w Mrągowie stojąc przy przejściach dla pieszych wzdłuż ulicy Wojska Polskiego w Mrągowie edukowali pieszych na temat właściwego przechodzenia na druga stronę jezdni. W ramach działań mieszkańcom przekazywano ulotki edukacyjne. Drugą część działań przeprowadzono przy Gimnazjum, gdzie ulotki przekazywano rodzicom idącym na wywiadówkę.

Elementy odblaskowe otrzymali uczestnicy uroczystego rozpoczęcia sezonu motocyklowego w Warpunach. Z odblaskami pojawiliśmy się na festynach rodzinnych w Mikołajkach, Sorkwitach, Rozogach, Użerankach, Mrągowie, Pieckach. O bezpieczeństwie pieszych rozmawialiśmy też z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mrągowie i osobami uczęszczającymi na zajęcia w Dziennym Domu Samopomocy w Pieckach. Wszyscy na zakończenie spotkań otrzymali opaski odblaskowe.

Realizując działania „Bezpieczna droga do szkoły” przekazaliśmy opaski odblaskowe najmłodszym uczniom Szkoły Podstawowej w Krutyni, Dłużcu, Pieckach, Szestnie, Mrągowie, Marcinkowie. Co ważne nie spoczywamy na laurach i edukujemy dalej zależy nam bowiem, by każdy świecił na drodze odblaskiem!

Powrót na górę strony