Aktualności

Policjanci spotkali się z seniorami

Osoby starsze, które są samotne, schorowane i ufne, narażone są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustów, naciągaczy i złodziei. By ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz im zapobiec policjanci realizują profilaktyczno-edukacyjne działania pn. „Bezpieczny Senior”.

Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości i uwrażliwienie mieszkańców powiatu mrągowskiego na różnego rodzaju zagrożenia czyhające na osoby starsze. Zależy nam na szeroko pojętej edukacji dla bezpieczeństwa w codziennym życiu.

W ramach akcji policjanci spotkali się z członkami Stowarzyszenia Tradycji Wojska Polskiego w Mrągowie i rozmawiali z nimi na temat różnego rodzaju zagrożeń, metodach im przeciwdziałania lub też reagowania na nie. W ramach zajęć asp. szt. Joanna Dawidczyk opowiedziała o częstej metodzie stosowanej przez przestępców na tzw. wnuczka, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej obca osoba podaje się za członka rodziny lub policjanta i próbuje wyłudzić pieniądze. Omówiła także zagrożenia związane z pojawieniem się w ich domu oszustów podających się za pracowników różnych instytucji. Zwróciła też uwagę, aby nie wpuszczać do mieszkań nieznajomych osób, które mogą próbować naciągać lub okraść.

Asp. szt. Krzysztof Sieradziński omówił zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, sposób korzystania z tego narzędzia oraz znaczenie jej działania. Krok po kroku objaśnił jak mapę znaleźć, otworzyć i prawidłowo zamieścić niepokojące zdarzenie. Funkcjonariusz podkreślił, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wykorzystywana świadomie i odpowiedzialnie stwarza niespotykane dotychczas możliwości skutecznej reakcji służb, szczególnie na uciążliwe i trwale powtarzające się sytuacje powodujące poczucie zagrożenia dla członków lokalnych społeczności.

Jako kolejna głos zabrała mł. asp. Dorota Kulig, która poruszyła kwestie bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. Jesień bowiem to czas, któremu towarzyszą trudne warunki pogodowe. Pogarsza się widoczność. Trzeba mieć świadomość tego, że pieszy widzi samochód doskonale, bo jest on w pełni oświetlony, zaś kierowca samochodu, pieszego widzi znacznie gorzej lub wcale. W lepszej widoczności pomogą seniorom odblaski, które podczas spotkania uczestnicy otrzymali od policjantów.

(dk/rj)

Powrót na górę strony