Mikołajscy dzielnicowi edukowali Seniorów - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Mikołajscy dzielnicowi edukowali Seniorów

Osoby starsze, które są samotne, schorowane i ufne narażone są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustów, naciągaczy i złodziei. Dlatego, by ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń oraz im zapobiec Policjanci realizują profilaktyczno-edukacyjne działania pn. „Bezpieczny Senior”.

Głównym celem działań jest zwiększenie świadomości i uwrażliwienie mieszkańców na różnego rodzaju zagrożenia niestety czyhające na osoby starsze. Zależy nam bowiem na szeroko pojętej edukacji dla bezpieczeństwa w codziennym życiu.

Tym razem w środę (10.01.18r.) mikołajscy dzielnicowi spotkali się z miejscowymi studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ramach zajęć policjanci omówili zagrożenia związane z pojawieniem się w domu seniorów, oszustów podających się za pracowników różnych instytucji. Omówili również częstą metodę stosowaną przez przestępców na tzw. wnuczka, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej obca osoba podaje się za członka rodziny lub policjanta i próbuje wyłudzić pieniądze. Przypomnieli, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Policjanci nigdy też nie telefonują, że przyjdą lub wyślą kogoś innego, aby odebrać pieniądze.

 

Oto kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:

* Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.

• Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej
legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.

• Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we
wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.

• Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po
bardzo „korzystnych” cenach.

• Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z
informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.
W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 .

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!