Policjant uchronił kobietę przed zamarznięciem - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Policjant uchronił kobietę przed zamarznięciem

To miał być zwykły codzienny spacer z psem nad jeziorem. Jednak w jego trakcie uwagę mrągowskiego policjanta przykuła postać leżąca w krzakach. Jak się okazało, była to kobieta tak zmarznięta, że nie była w stanie, ani mówić, ani chodzić. O mały włos mogłaby stracić tam życie, gdyby pomoc nie nadeszła w czas.

W piątek (02.02.2018) wcześnie rano po godz. 5:00 mrągowski policjant (w czasie wolnym od służby) wyszedł jak co dzień na poranny spacer z psem. Przechodząc promenadą jeziora Czos zauważył leżącą w krzakach postać. Była to kobieta, której stan realnie zagrażał jej życiu i zdrowiu. Była tak wychłodzona, że nie była w stanie ani mówić, ani utrzymać równowagi, gdy funkcjonariusz próbował postawić ją na nogi. Z uwagi na jej stan, policjant postanowił zawiadomić o tym fakcie pogotowie. Niestety nie miał przy sobie telefonu, dlatego zwrócił się o pomoc do przechodzących osób. Przerażające było to, że nikt nie chciał użyczyć mu telefonu, bądź zadzwonić na numer alarmowy. Dlatego funkcjonariusz pomógł kobiecie wstać i poprowadził ją w kierunku osiedla Grunwaldzkiego. Mimo tego, że miała problem, by iść i traciła równowagę, to dzięki ruchowi kobieta trochę się rozgrzała i można był z nią nawiązać kontakt słowny. Wtedy powiedziała, że jeszcze chwila, a zamarzłaby. Chwilę później policjant znalazł osobę, dzięki której mógł powiadomić o zdarzeniu karetkę pogotowia. W efekcie kobieta od razu trafiła na szpitalny oddział ratunkowy.

Pamiętajmy!

Jeden drobny gest, jeden krótki (bezpłatny!) telefon na numer alarmowy - czasami tylko tyle wystarczy, by uratować życie innej osoby!

Gdy widzimy osobę, której stan wskazuje na to, że jej zdrowie i życie jest zagrożone, nie wahajmy się i zadzwońmy na numer 112.

Szczególnie w okresie dużych mrozów nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy. Każdy taki sygnał będzie przez nich sprawdzony. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 997 lub 112. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiona została bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze0 800 165 320.To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

(dk/tm)