Bezpieczna droga do szkoły w Marcinkowie - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły w Marcinkowie

Od dzisiaj w Marcinkowie przy krajowej szesnastce pracuje pan „ Stopek”, który będzie dbał o dzieci przechodzące przez ruchliwą ulicę do szkoły. W razie potrzeby będzie zatrzymywał za pomocą znaku Stop wszystkie samochody, a dzieci będą mogły bezpiecznie przejść przez pasy.

Przejście dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Marcinkowie znajduje się na drodze krajowej numer szesnaście o dużym natężeniu ruchu. Dlatego też przy niej pracuje pan Stopek.

„Pan Stopek” czy zgodnie z oficjalnym nazewnictwem „kontroler ruchu drogowego nadzorujący przejścia dla pieszych” to bardzo odpowiedzialna funkcja, a żeby wypełniać ją prawidłowo potrzebne jest specjalistyczne szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Takie uprawnienia zdobył pan, który od dziś dba o bezpieczeństwo dzieci. Z uwagi na to, że to pierwszy dzień w wypełnianiu nowego zadania swoim doświadczeniem wsparł go dzielnicowy. Wspólnie przeprowadzali rano dzieci na drogą stronę jezdni. 

Od 1 września droga do szkoły i z powrotem jest stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to dbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Apelujemy więc:

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!