Aktualności

Mimo braku prawa jazdy wsiadł za kierownicę, ponownie odpowie przed sądem

Mikołajscy policjanci zatrzymali kierowcę, który zdecydował się na jazdę mimo, że cofnięto mu uprawnienie. 38-latek złamał decyzję ważną od 2015 roku. Za to przestępstwo grozi mu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Dziś w nocy mikołajscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej w Baranowie kierowcę osobowego volkswagena.

Podczas kontroli mężczyzna przyznał się, że nie posiada uprawnienia do kierowania pojazdami. Policjanci sprawdzili jego dane w policyjnych systemach. Wtedy okazało się, że 38-latek nie ma prawa jazdy ponieważ, uprawnienia zostały mu cofnięte decyzją Prezydenta Miasta Olsztyna od 2015 roku.

Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mieszkańca Olsztyna. Mężczyzna był trzeźwy. Nie mógł jednak kontynuować jazdy, dlatego za kierownicę przesiadła się pasażerka, która posiadała stosowne uprawnienie.

Teraz mężczyzna odpowie za popełnione przestępstwo. Za złamanie art. 180a Kodeksu Karnego, który mówi, że kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

dk/in