Aktualności

Samoobsługowy alkomat już dostępny. W razie wątpliwości przyjdź i sprawdź swój stan trzeźwości

Komenda w Mrągowie zyskała ogólnodostępny samoobsługowy alkomat. Teraz każdy może przyjść do jednostki policji i sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie. Warto skorzystać z tego urządzenia, zwłaszcza w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy już możemy wsiąść za kierownicę.

Mrągowska policja wzbogaciła się o ogólnodostępny alkomat. To urządzenie ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu. Taka profilaktyka będzie miała wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach.

Już wcześniej mieszkańcy i turyści mogli korzystać z alkomatu dostępnego w komendzie, ale badanie przeprowadzał policjant. Teraz jednak będzie można się sprawdzić bez angażowania do tej czynności służby dyżurnej.

Każda osoba, będzie mogła przyjść do mrągowskiej komendy i wykonać samodzielnie i bezpłatnie badanie stanu trzeźwości. Urządzenie zamontowano w wejściu do budynku tuż przy okienku oficera dyżurnego.

Jak wykonać badanie alkomatem? Obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga udziału policjanta, a tuż nad nim umieszczona jest instrukcja obsługi tego sprzętu.

Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu, nacisnąć guzik i dmuchać aż do momentu wyłączenia się sygnału dźwiękowego. Cały czas trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik - dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już prowadzić pojazd.

Nowy alkomat to model AL 4000V firmy Promiler. To bardzo dokładny sprzęt, który wynik badania pokazuje w dwóch formach. Pierwsza z nich to konkretna wartość pojawiająca się na wyświetlaczu LCD, druga forma to podświetlone symbole, które zmieniają się adekwatnie do stanu trzeźwości osoby przeprowadzającej badanie. Zielony wyświetli się osobie trzeźwej, pomarańczowy wskazuje na stan po spożyciu, a czerwony alarmuje o stanie nietrzeźwości.

Jeśli alkomat podczas badania wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Powrót na górę strony