Aktualności

Razem przeciwko przemocy

W Szkole Podstawowej w Kozłowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Razem przeciwko przemocy”. W jego ramach mrągowscy policjanci wraz z pracownikami oświaty rozmawiali o rozpoznawaniu symptomów przemocy w rodzinie i realizacji procedury Niebieskiej Karty.

Przemoc w rodzinie może mieć miejsce we wszystkich warunkach społecznych. Nie zależy od statusu społecznego, ani od poziomu wykształcenia, ani od warunków materialnych. Niestety najczęstsze przyczyny przemocy to nadużywanie alkoholu. Bardzo ważne jest jednak, by wyjść poza stereotypy i mity krążące wokół tego zagadnienia i zauważyć problem, i reagować. O tym, że policja często wdraża procedurę Niebieskiej Karty wie prawie każdy. Niestety nie każdy wie, że procedurę może wdrożyć też szkoła. Oświata – podobnie jak policja, pomoc społeczna, ochrona zdrowia i komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – została wyznaczona do inicjowania procedury „Niebieskie Karty” w każdym przypadku podejrzenia wystąpienia przemocy w rodzinie (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”; Dz.U. z 2011 r. nr 209, poz.124). Zatem w trosce o bezpieczeństwo dzieci doświadczających przemocy domowej bezcenna staje się obserwacja i reagowanie wychowawców, nauczycieli, pedagogów. Wrażliwość i uważność pracowników oświaty jest ogromnym sprzymierzeńcem w podejmowaniu działań ochronnych wobec dzieci krzywdzonych.

Dlatego, by lepiej reagować i pracować nad danym problemem trzeba nieustannie się szkolić. Z uwagi na to policjanci zaprosili dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów do uczestnictwa w spotkaniach dotyczących problematyki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Kolejne spotkanie o charakterze informacyjno - edukacyjnym odbyło się wczoraj w Szkole Podstawowej w Kozłowie. Spotkanie dotyczyło rozpoznawania symptomów przemocy w rodzinie za pomocą narzędzia jakim jest formularz „Postępowanie w związku z wystąpieniem przemocy wobec dziecka dla pracowników oświaty”, sytuacji dziecka doświadczającego przemocy, działań pomocowych, a także zadań pracowników oświaty wynikających z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”. Dodatkowo omówiono fazy przemocy i mity wokół tego krążące, które mogą sprawiać trudność w pomocy osobie doznającej przemocy.

Powrót na górę strony