Aktualności

Na drodze świecę przykładem - tak mogą powiedzieć Seniorzy z gminy Mrągowo

Mrągowscy policjanci spotkali się z Seniorami z gminy Mrągowo. Podczas spotkania zorganizowanego w Szkole Podstawowej w Szestnie przez m.in. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej funkcjonariusze omówili podstawowe zasady bezpieczeństwa, a wszystko to z okazji Dnia Seniora.

Głównym celem naszych działań jest zwiększenie świadomości i uwrażliwienie Seniorów na różnego rodzaju zagrożenia niestety na nich czyhające. Ponieważ zależy nam na szeroko pojętej edukacji dla bezpieczeństwa w codziennym życiu tematem wczorajszego spotkania było bezpieczeństwo seniorów. W ramach spotkania policjantka opowiedziała o częstej metodzie stosowanej przez przestępców na tzw. wnuczka, gdzie w trakcie rozmowy telefonicznej obca osoba podaje się za członka rodziny lub policjanta i próbuje wyłudzić pieniądze. Omówiła także zagrożenia związane z pojawieniem się w ich domu oszustów podających się za pracowników różnych instytucji. Zwróciła też uwagę, aby nie wpuszczać do mieszkań nieznajomych osób, które mogą próbować naciągać lub okraść.

Tego dnia  omówiono także podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o czym powinni pamiętać piesi wybierając się na wycieczki piesze czy rowerowe, zwłaszcza, gdy na dworze robi się ciemno, a pieszy staje się mniej widoczny dla kierujących. W związku z tym uczestnikom spotkania przekazano opaski odblaskowe zakupione przy współpracy z Urzędem Gminy w Mrągowie. Teraz Seniorzy mogą na drodze świecić przykładem.

Niewidzialny pieszy – niechroniony pieszy

Problem niewidocznych pieszych zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Wtedy nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków - jest słabo widoczny dla kierowcy.

Natomiast pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów, a to nie daje mu szansy na reakcję. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. A wtedy ominięcie takiej osoby nie sprawia wówczas problemu.

Przepisy mówią jednoznacznie, że pieszy musi nosić elementy odblaskowe po zmroku na terenie niezabudowanym. Bez odblasków  można się poruszać po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania.