Aktualności

Bądźmy czujni odbierając smsy nakazujące dopłatę do przesyłki - nieuwaga może drogo kosztować

Oszuści internetowi są bardzo pomysłowi i często korzystają z braku czujności swoich ofiar. Przestępcy podszywając się pod sklep internetowy straszą, że zamówienie nie zostanie zrealizowane. Wystarczy jednak zapłacić złotówkę, by paczka doszła. To pułapka! Wpadła w nią mieszkanka powiatu. Kobieta w wyniku takiej transakcji straciła blisko 5000 złotych.

Wczoraj do mrągowskiej komendy policji zgłosiła się kobieta, która poinformowała, że padła ofiarą przestępstwa. Z jej konta zniknęło 4800 złotych. Kobieta wskazała, że wcześniej dokonała zakupu przez Internet. Na drugi dzień otrzymała smsa z nieznanego numeru telefonu. Sms informował, że wysyłka pod wskazany adres jest droższa, należy dopłacić 1 zł, bo brak opłaty oznacza anulowanie zamówienia. Do krótkiego tekstu autor dodał jeszcze link prowadzący na stronę, na której można było dokonać transakcji.

Niestety otwierając link z wiadomości doszło do przeniesienia na fałszywą stronę, przypominającą serwis płatniczy. Podstawiona witryna pozwalała wybrać bank i zalogować się na konto. Serwis bankowy również przypominał prawdziwy. Niestety wpisane dane do logowania, podane zostały przestępcom. A oni logując się na otrzymane dane wykradli pieniądze.

Bądźmy czujni i uważnie czytajmy smsy przychodzące z nieznanego źródła, oraz strony poprzez które wchodzimy na konto bankowe.

(dk/rj)