Wypadek, który spowodował pijany kierowca - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Wypadek, który spowodował pijany kierowca

Mrągowscy policjanci pracowali na miejscu wypadku w pobliżu miejscowości Sorkwity. Kierowca jadący osobowym vw zderzył się czołowo z fiatem punto. Jak ustalono kierowca pierwszego auta miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie, a niestety najdotkliwsze obrażenia odniósł kierowca z drugiego auta. Funkcjonariusze wyjaśniają teraz dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Do zdarzenia doszło piątek po godzinie 19.00 na drodze od Miluk do Sorkwit. Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia - kierujący passatem zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym z naprzeciwka fiatem punto. 26-letni kierowca pierwszego auta o własnych siłach wyszedł z auta. Mniej szczęścia miał za to kierowca z fiata. W wyniku tego zdarzenia to on doznał najdolegliwszych obrażeń. Ze złamaniami ręki i nogi został przetransportowany do szpitala w Olsztynie.  Funkcjonariusze badając wstępnie przyczyny tego zdarzenia ustalili, że 26-letni sprawca wypadku był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że w pierwszym badaniu miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna tego dnia stracił prawo jazdy, a jego auto odholowano na policyjny parking. Teraz za spowodowanie wypadku poniesie konsekwencje karne.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości według Kodeksu Karnego grozi kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten może być orzeczony to 3 lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeknie świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego opisane jest w art. 177 kodeksu karnego. W zależności od uszczerbku na zdrowiu osoby pokrzywdzonej, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3, lub karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, jeżeli skutkiem wypadku jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. W wypadku kiedy sprawcą opisanego wyżej przestępstwa był kierowca znajdujący się w stanie nietrzeźwości, sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności nawet na 12 lat.