Aktualności

Alkohol i narkotyki – nie ma dla nich miejsca na drodze

Choć czasami walka policjantów z nietrzeźwymi kierującymi przypomina walkę z mityczną hydrą, to funkcjonariusze nie ustają w próbach wyeliminowania nieodpowiedzialnych kierowców z naszych dróg. Cyklicznie prowadzą działania wymierzone właśnie w tych najbardziej groźnych uczestników ruchu drogowego. Ich wyniki pokazują, że takie działania wciąż niestety są potrzebne.

Mrągowscy policjanci od godziny 4:00 do 8:00 sprawdzili stan trzeźwości 125 kierowców. Wśród nich niestety dwóch zdecydowało się na jazdę po alkoholu. Po godzinie 5:00 na ul. Przemysłowej w Mrągowie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę. 60-latek miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie i tym samym popełnił wykroczenie. Podobne wykroczenie popełnił 59-letni kierowca suzuki. Ten mężczyzna miał ponad 0,2 promila alkoholu w organizmie.

Polskie ustawodawstwo wyróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości.

Stan nietrzeźwości zachodzi gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu, albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg. Według art. 178a Kodeksu karnego prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Zgodnie z tym przepisem, za popełnienie omawianego przestępstwa grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi natomiast w sytuacji, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg. W myśl art. 87 Kodeksu wykroczeń prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Za opisywane wykroczenie sprawca może zostać ukarany karą aresztu lub grzywny nie mniejszą niż 50 zł.

Powrót na górę strony