Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo

Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie we współpracy ze stacjami diagnostycznymi: Moto Mazury oraz Auto Dems w Mrągowie, Mikoznak w Mikołajkach i Eko-Trans w Pieckach rozpoczęła kolejną edycję kampanii pn. „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Działania mają przypomnieć kierującym jak ważne jest oświetlenie zewnętrzne pojazdu, w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Części ze zdarzeń, zwłaszcza tych z udziałem pieszych, udałoby się uniknąć gdyby kierowcy mieli sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegli pieszych na jezdni lub nie doprowadzali do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.

W okresie jesienno-zimowym szczególnego znaczenia nabiera kwestia prawidłowego oświetlenia jezdni przed pojazdem. Kierowca mający światła, które świecą zbyt blisko może zauważyć pieszego praktycznie przed maską swojego samochodu. Z kolei jeśli w samochodzie światła będą ustawione zbyt wysoko, to kierowca oślepia innych uczestników ruchu.

Policjanci podczas prowadzonych działań kontrolno-prewencyjnych będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów, a kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli będą kierowani na stacje diagnostyczne.

Wzorem roku ubiegłego, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów.

Sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, będą dokonywane w dniach 26 października oraz 16, 23 listopada 2019 roku.

Pamiętajmy, aby nie tylko wymienić przepalone żarówki, sprawdzić i ustawić reflektory. Do naszych obowiązków, jako użytkowników pojazdu, należy również dbanie o czystość kloszy świateł.

Lista stacji diagnostycznych, które przystąpiły do działań:

Moto Mazury ul. Olsztyńska 13 w Mrągowie

Auto Dems ul. Wojska Polskiego 56 w Mrągowie

Mikoznak ul. Tałcka 2 w Mikołajkach

Stacja Kontroli Pojazdów Eko-Trans ul. Zwycięstwa 36f w Pieckach