Aktualności

Policjanci rozmawiają z maturzystami o procederze handlu ludźmi

Uczniowie kończąc szkołę średnią bardzo często stoją przed dylematem, co dalej zrobić ze swoim życiem. Możliwości jest wiele- można wybrać dalszą edukację, szukać pracy w kraju lub wyjechać za granicę. Spotkania z policjantami były doskonałą okazją do omówienia zagadnienia handlu ludźmi i pracy niewolniczej. Niestety jest to temat, gdzie w wielu przypadkach słyszymy: „mnie to nie dotyczy”.

Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom, którego nasilenie zaobserwowano w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej.

Handel ludźmi jest najbardziej dochodowym – po handlu bronią i narkotykami przestępstwem. Obecnie grupy przestępcze szacują wartość człowieka na około 150 dolarów. Na przestępstwo handlu ludźmi narażone są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chłopcy, jak i dziewczęta. Proceder ten może przybierać różne formy, takie jak: praca przymusowa, wykorzystanie seksualne, usuwanie organów, zmuszanie do żebrania, przymusowa służba domowa, przymusowe małżeństwo, nielegalna adopcja i inne formy wykorzystania.
 

Dlatego we wtorek (19.03.2024 r.) w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie policjantka rozmawiała z uczniami klas maturalnych o zjawisku handlu ludźmi oraz przekazała niezbędne informacje, które mogą okazać się potrzebne zarówno przed wyjazdem, jak i w miejscu pobytu. Jak wynika z obserwacji policjantów najskuteczniejszą metodą walki z tym procederem jest czujność wynikająca z posiadanej na ten temat wiedzy. Czujność może uronić od werbunku i wielu traumatycznych sytuacji.


Czym jest handel ludźmi?

To werbowanie (nakłanianie, zjednywanie, zaciąganie), transport (przemieszczanie, przewożenie z zastosowaniem środków komunikacji) z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły lub też z wykorzystaniem innej formy przymusu, uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości, wręczenia lub przyjęcia płatności lub korzyści dla uzyskania zgody osoby mającej kontrolę nad inną osobą, w celu wykorzystania.
Przestępstwo handlu ludźmi jest w Polsce zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3, a zatem stanowi zbrodnię. Z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu karalne jest również przygotowanie do popełnienia tego przestępstwa (czyn zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).
 

Ważne!
Jeśli jesteś osobą, która została pokrzywdzona w wyniku wykorzystania (np. w prostytucji, w pracy o charakterze przymusowym) lub posiadasz informacje na temat bezprawnych działań związanych z wykorzystaniem innej osoby niezwłoczne powiadom Policję!
Prześlij informację bezpośrednio na Policję, na adres:
handelludzmibsk@policja.gov.pl
Zadzwoń na numer telefonu zaufania:
+48 22 628 01 20 oraz + 48 22 628 99 99 / Kom. +48 605 687 750*

(*Numer kom. interwencyjny tylko poza godzinami pracy biura: pon. - czw. po godz. 18:00, pt. po godz. 14:00*)

 

  • na auli na krzesełkach siedzą maturzyści, którzy oglądają wyświetlaną prezentację
Powrót na górę strony