Aktualności

Okazaja czyni złodzieja! Unikajmy pozostawiania wartościowych rzeczy "na widoku"

Jak dochodzi do kradzieży? Najczęściej, gdy pokrzywdzony nieświadomie pomaga złodziejowi… „Okazja czyni złodzieja”, to przysłowie, które niestety sprawdza się w wielu przypadkach kradzieży. Pozostawiony z włączonym silnikiem samochód kusi przestępców, a dodatkowo ułatwia im popełnienie przestępstwa. Często w roztargnieniu, ale równie często z błahych powodów, ludzie pozostawiają cenne rzeczy bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Musimy pamiętać, że w sklepie, na parkingu, w przychodni, czy też w banku, gdzie znajduje się grupa ludzi-może pojawić się złodziej, który tylko czeka na odpowiedni moment. Może być to również zwykły obywatel, którego okazja uczyni sprawcą kradzieży lub przywłaszczenia.

Pozostawiając samochód na parkingu, upewnijmy się, że wszystkie okna oraz drzwi są zamknięte. Sprawdźmy również klapę bagażnika.

Warto zabierać z auta wartościowe przedmioty, tj. torby, pieniądze, dokumenty. Jeśli nie mamy takiej możliwości, tego typu rzeczy chowajmy do schowka lub do bagażnika. Nie pozostawiajmy ich w widocznych miejscach, ponieważ mogą stać się „zachętą” dla złodziei.

W miarę możliwości parkujmy w miejscach oświetlonych, często uczęszczanych, w pobliżu zabudowań. Wychodząc z auta nawet na moment, np. do bagażnika czy otworzyć bramę, nie pozostawiajmy nic wartościowego na siedzeniach. Zdarza się, że przez chwilę nieuwagi możemy stać się ofiarą kradzieży.

Musimy pamiętać, że pozostawienie niezabezpieczonego samochodu to nie tylko okazja dla złodzieja, ale również wykroczenie- zgodnie bowiem z art. 46 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym  „kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku”. Natomiast artykuł 60 stanowi o tym, że "zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze". To wykroczenia, za które sprawca może zostać ukarany mandatem  karnym lub grzywną do 5000 zł, jeżeli sprawa trafi do sądu.

Dlatego niezmiennie apelujemy, aby skupić się na tym co i jak wykonujemy na co dzień- przede wszystkim jeżeli czynności te związane są z zabezpieczeniem danych osobowych, samochodu, domu, czy innych istotnych dla nas rzeczy.

 

Powrót na górę strony