Uważajmy na internetowych oszustów - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Uważajmy na internetowych oszustów

Zapłaciła za nowy telefon kilkaset złotych, a otrzymała uszkodzony. Dokonał przedpłaty, a "zakupionego" towaru jednak nie otrzymał. Podobnych przypadków mrągowska policja odnotowała w ostatnim czasie kilkanaście.

Jedną z głównych zalet zakupów przez internet jest wygoda. Nie wychodząc z domu można kupić wszystko. Niestety wraz z rosnącą liczbą internetowych konsumentów, wzrasta też liczba internetowych oszustów. Bardzo często przekonują się o tym także mieszkańcy powiatu mrągowskiego.

Wczoraj na policję zgłosiła się pani, która zakupiła w sieci telefon. Zapłaciła za niego blisko 600 złotych, niestety otrzymała nie nowy, a uszkodzony. Przy kolejnej internetowej transakcji wpłaciła stuzłotową zaliczkę. Tu też została oszukana, ponieważ, telefonu jednak nie otrzymała.

Tego samego dnia do komendy zgłosił się mężczyzna informując, że zamówił części do samochodu, a otrzymał inne niepasujące do jego modelu elementy. Niestety kontakt ze sprzedawcą nagle się urwał. W efekcie stracił 400 złotych.

Niestety podobnych przykładów można byłoby wymieniać więcej. Bardzo często mieszkańcy powiatu mrągowskiego tracili pieniądze, a zamówionego towaru jednak nie otrzymali.
 

Myślisz, że trafiłeś na okazję? Uważaj! Nie dać się oszukać podczas zakupów przez internet.
Schemat działania internetowych oszustów jest zwykle bardzo podobny. Poprzez ogłoszenia w sieci oferują na sprzedaż różne towary bądź usługi po bardzo atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu przez kupującego wpłaty na podane konto bankowe, wszelki kontakt ze sprzedającym nagle się urywa. Oszukany nie ma, więc ani pieniędzy, ani towaru.
Jednak przy odrobinie zdrowego rozsądku można jednak ograniczyć ryzyko padnięcia ofiarą tej formy oszustwa.
Przede wszystkim uważajmy na „super okazje”. Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić wiarygodność osoby sprzedającej dany produkt, Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na temat sprzedawcy. Zamiast uiszczać opłatę za towar przed wysyłką, warto zapłacić nieco więcej i wybrać opcję zapłaty za pobraniem. Gdy już dotrze do nas produkt, należy sprawdzić zawartość paczki przy kurierze.