Aktualności

Policjanci na festynach rodzinnych promują Bezpieczne wakacje

Mrągowscy policjanci rozpoczęli już cykl spotkań poprzedzających wakacyjny odpoczynek. W trakcie spotkań funkcjonariusze przedstawiają zasady bezpiecznych postaw w sytuacji zagrożenia, wskazują na niebezpieczeństwa wynikające z nieodpowiedzialnej zabawy nad wodą, jak również przypominają o zachowaniu ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi.

Jak co roku mrągowscy policjanci w czasie poprzedzającym wakacje realizują działania prewencyjne promujące bezpieczne zachowania. W sobotę uczestniczyli w kolejnym spotkaniu pn. „Piknik Bezpieczeństwa i Zdrowia”, tym samym edukując dzieci i ich rodziców na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. W imprezie oprócz policjantów uczestniczyli również przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy m.in. uczyli jak należy udzielać pierwszej pomocy. Bezpieczne zachowania propagowała także Promocja Zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mrągowie. Tego dnia uczestnicy Pikniku w Sorkwitach mieli okazję m.in. poznać pracę policjantów. W stworzonym przez funkcjonariuszy punkcie, zaprezentowane został policyjny radiowóz oraz materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji. Dzieci mogły również wsiąść do radiowozów i obejrzeć je od wewnątrz. Dorośli natomiast mogli sprawdzić działanie alkogogli. które są niezwykłymi goglami o specjalnej konstrukcji. Ich zadaniem jest zaburzyć naszą koordynację wzrokowo-ruchową. Po założeniu ich, czujemy się tak jakbyśmy byli pod wpływem alkoholu. Ćwiczenie było m.in. dla kierowców, aby uświadomić ich jak zachowuje się organizm po wypiciu trunków i jak niebezpieczne jest prowadzenie samochodu pod ich wpływem. Natomiast w niedzielę mikołajscy funkcjonariusze wzięli udział w festynie rodzinny zorganizowanym przy Szkole Podstawowej w Baranowie. Tam również promowali bezpieczne zachowania na wodzie i w ruchu drogowym.

Policjanci z doświadczenia wiedzą, że wakacje to czas, w którym dzieciom i młodzieży często przychodzą do głowy różne pomysły, często ryzykowne i niebezpieczne. Dlatego też niezwykle ważnym jest, by przypominać najmłodszym jak zachowywać się podczas zabawy na podwórku, nad wodą, w lesie i w innych „atrakcyjnych” miejscach, które nie rzadko są niebezpieczne. Policjanci podczas zajęć z uczniami w szkołach przypominają również o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Rozmawiają również o konsekwencjach prawnych i zdrowotnych zażywania narkotyków, dopalaczy oraz alkoholu.

Podczas spotkań z dziećmi naszym głównym celem jest zaznajomienie ich z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i tym samym kształtowanie właściwych postaw. W letnim okresie szczególnie zależy nam na kreowaniu pozytywnych zachowań: w myśl kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą.

Czy w czasie wakacji będzie więcej patroli w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży?

Co ważne nasze działania nie kończą się wraz z ostatnim dzwonkiem w szkole. Policjanci przez całe wakacje będą dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Podczas wakacji głównym celem policji jest ochrona młodych ludzi przed tym, by nie stały się ofiarą przestępstwa oraz przed ich demoralizacją.

Dlatego podczas wakacji na pewno nie zabraknie kontroli miejsc niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży takich jak dzikie kąpieliska, stacje energetyczne, obszary kolejowe czy  tereny budowy. Policjanci będą również monitorować środowisko osób nieletnich głównie pod kątem ujawniania i zapobiegania takim zjawiskom jak: pedofilia, prostytucja i pornografia dziecięca oraz działalność sekt. W czasie wakacji funkcjonariusze  będą szczególną uwagę zwracać i  legitymować nieletnich przebywających w okolicach dworców PKP i PKS , a w godzinach wieczorowo – nocnych także w innych miejscach publicznych, przede wszystkim by ustalić osoby poszukiwane które są  na ucieczce np. z domu czy placówki opiekuńczo – wychowawczej