Powiatowe Obchody Święta Policji - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie

Aktualności

Powiatowe Obchody Święta Policji

W Mrągowie odbyły się uroczyste Powiatowe Obchody Święta Policji. W tym roku wyjątkowe, bo przypadające w roku setną rocznicę powstania Policji Państwowej. Tego dnia mieszkańcy miasta i zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia sprzętu policyjnego, wykorzystywanego na co dzień w pracy funkcjonariuszy.

Każdego roku uroczystościom towarzyszy niezwykle podniosła atmosfera. Tym razem była ona jeszcze bardziej wyjątkowa, ponieważ w tym roku obchodzimy 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. Funkcjonariusze czują dumę z tego, że nosząc policyjny mundur i służąc wiernie społeczeństwu, podtrzymują tradycję, jaka każdego dnia towarzyszy ich służbie, a którą rozpoczęli policjanci na polskich ziemiach w 1919 roku.

 

 

Tegoroczna uroczystość odbyła się na pl. Piłsudskiego, gdzie rozmieszczone były pojazdy policyjne oraz stoiska profilaktyczne. Tam też odbył się uroczysty apel zgodnie z policyjnym ceremoniałem. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości, nadinspektorowi Tomaszowi Klimkowi Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie i przeglądzie pododdziałów. Następnie podniesiono na maszt flagę państwową RP i odegrano hymn państwowy. Następnie gospodarz Powiatowych Obchodów Święta Policji insp. Andrzej Skol powitał gości.

 

 

Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, sądownictwa, prokuratury, policjanci, a także służb współpracujących z Policją. Wśród zaproszonych na uroczystości gości znaleźli się m.in. poseł na Sejm RP Jerzy Gosiewski oraz Jarosław Babalski Pełnomocnik Wojewody Warmińsko - Mazurskiego ds. administracji zespolonej i administracji niezespolonej województwa warmińsko-mazurskiego.

 

 

Odznaczenia Zasłużony Policjant

W tym roku  w powiecie mrągowskim Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżnionych Odznaką Zasłużony Policjant zostało trzech funkcjonariuszy. Podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji odznaczenie otrzymał mł. insp. Robert Wierciszewski Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Mrągowie. Dzisiaj to odznaczenie odebrało dwóch funkcjonariuszy. Srebrną Odznakę Zasłużony Policjant otrzymał inspektor Andrzej Skol Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie, Brązową Odznakę otrzymała nadkomisarz Daria Jarmałkowicz.

Odznaczenia wręczył nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie w asyście Jarosława Babalskiego Pełnomocnika Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

 

 

Akty mianowania

W Komendzie Powiatowej Policji w Mrągowie i jednostkach podległych, czyli Posterunku Policji w Pieckach i Komisariacie Policji w Mikołajkach na co dzień służbę pełni ponad 100 funkcjonariuszy.  Pracę policjantów wspomaga 23 pracowników cywilnych. Podczas uroczystości wręczono akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. W tym roku mianowano 32 policjantów, z czego:

w korpusie aspirantów:

4. policjantów na stopień aspiranta sztabowego, 

3. na stopień  starszego aspiranta,

6. na stopień aspiranta,

3. na młodszego aspiranta,

w korpusie podoficerów policji:

5. na stopień sierżanta sztabowego policji,

2. na starszego sierżanta policji,

3. na stopień sierżanta, 

w korpusie szeregowych policji

6.  na stopień starszego posterunkowego.

 

 

Wyróżnienia

W czasie uroczystości pan Jan Zygmunt Rośleń Prezes Mrągowskiego Oddziału Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce wręczył nadinsp. Tomaszowi Klimkowi Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Olsztynie Złoty Krzyż Zasługi Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dzieci Wojny oraz Złotą Honorową Odznakę insp. Andrzejowi Skolowi Komendantowi Powiatowemu Policji w Mrągowie.

 

 

Wystąpienia Gości

Podczas uroczystości wystąpili znamienici Goście, wygłaszając okolicznościowe przemówienia.  Pierwszy zabrał głos nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. Następnie życzenia funkcjonariuszom złożył pan Jerzy Antoni Gosiewski Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oraz pan Jarosław Babalski Pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Nie zabrakło również wystąpień przedstawicieli lokalnych władz samorządowych: pani Barbary Kuźmickiej-Rogali Starosty Mrągowskiego oraz pana Stanisława Bułajewskiego Burmistrza Mrągowa.

 

 

Piknik profilaktyczny pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”

Po zakończeniu uroczystego apelu odbył się piknik profilaktyczny pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Na ten dzień mrągowska policja zaplanowała szereg atrakcji umożliwiających przede wszystkim poznanie bliżej pracy Policji. Po zakończeniu głównej części obchodów, od godziny 12.00 do godz. 13.00 na placu odbył się piknik profilaktyczny z wieloma atrakcjami i konkursami zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Była to okazja, by z bliska zobaczyć sprzęt służący w ich codziennej pracy. Funkcjonariusze prezentowali między innymi radiowozy służbowe. motocykle oraz łódź. Tego dnia na przygotowanych stanowiskach policjanci prezentowali materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa oraz informowali o procesie rekrutacji do służby w Policji. Przy jednym ze stanowisk pracował technik kryminalistyki, który zdejmował ślady palców i dłoni. Były także stanowiska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz funkcjonariusze z Oddziałów Prewencji Policji, Zespół Medyczny OPP, policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji. Przyjechał też pojazd profilaktyczny wraz z miasteczkiem rowerowym. Na nim dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności bezpiecznej jazdy na dwóch kółkach. Dla dzieci były również stoliki z kredkami, gdzie można było rozwiązać krzyżówki i rebusy, a nagrodą były m.in. odblaski. Natomiast dla rodziców atrakcją i nauką były alkogogle i narkogogle. To niezwykłe gogle o specjalnej konstrukcji, ich zadaniem jest zaburzyć naszą koordynację wzrokowo-ruchową. Po ich założeniu czujemy się tak jakbyśmy byli pod wpływem alkoholu. Ta zabawa była dla kierowców, aby uświadomić im jak zachowuje się organizm po wypiciu trunków i jak niebezpieczne jest prowadzenie samochodu pod ich wpływem.