Aktualności

ALKOHOL TYLKO DLA DOROSŁYCH!

Przypominamy, że sprzedaż alkoholu nieletnim to przestępstwo zagrożone karą nawet do dwóch lat pozbawienia wolności!

Problem ten jest na bieżąco monitorowany przez policję. W przypadku stwierdzenia sprzedaży alkoholu nieletniemu policja występuje nie tylko do prokuratury ale również sporządza stosowny wniosek o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu do urzędu miasta.

Z naszych ustaleń wynika, że nieletni próbują dotrzeć do alkoholu w różnych sposób, np. proszą obce dorosłe osoby o kupienie alkoholu, pożyczają dowody osobiste od dorosłych kolegów. Najczęściej przygoda z alkoholem zaczyna się w wakacje, kiedy dzieci mają dużo  wolnego czasu i często przebywają bez opieki rodziców.

W związku z tym po raz kolejny apelujemy do właścicieli placówek handlowych i sprzedawców.

NIE PRZEKRACZAJ GRANIC PRAWA !
Powszechna dostępność alkoholu powoduje, że corocznie w policyjnych raportach odnotowywane są przypadki spożywania alkoholu przez najmłodszych. Pod wpływem alkoholu nieletni popełniają również wykroczenia oraz przestępstwa, dochodzi także do tragicznych wypadków.
Prawo jest jednoznaczne i powinno być respektowane.

  • Sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych osobom poniżej 18 roku życia jest przestępstwem.
  • W przypadku braku pewności co do pełnoletności masz prawo żądać okazania dokumentu tożsamości.
  • W miejscach sprzedaży i podawania napojów alkoholowych powinna być widoczna informacja o szkodliwości spożywania alkoholu.
  • Za nieprzestrzeganie prawa możesz stracić zezwolenie na sprzedaż alkoholu, co może wiązać się również z utratą pracy.
  • Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą zastosować karę grzywny, a także orzec przepadek napojów alkoholowych.

Pamiętaj!
Dzieci i młodzież mają prawo do życia w środowisku rodzinnym, szkolnym i lokalnym wolnym od zagrożeń związanych z piciem alkoholu, a obowiązkiem dorosłych jest im to zapewnić.

Apelujemy do dzieci i młodzieży

Wakacje to czas relaksu i zabawy. Nierzadko ostatni dzwonek szkolny jest sygnałem do rozluźnienia, związanego ze spożywaniem alkoholu czy narkotyku, a z tym wiąże się wielkie ryzyko. Co może się zdarzyć ?

  • wypadki, zachorowania, śmierć - na drogach, plażach czy kąpieliskach co roku ginie wielu młodych ludzi będących właśnie pod wpływem używek. Nawet najmniejsza ilość spożytego alkoholu wpływa na zdolność kierowania pojazdem. W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promila. Jeżeli prowadzisz pojazd mając we krwi ponad 0,5 promila alkoholu popełniasz przestępstwo.
  • większe prawdopodobieństwo stania się ofiarą przestępstwa - nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszym celem dla innych.
  • konflikt z prawem - pod wpływem alkoholu bądź narkotyku błędnie oceniamy własne możliwości, wtedy łatwo wkroczyć na drogę przestępstwa.
Powrót na górę strony