Aktualności

Zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie poprzedzającym dzień „Wszystkich Świętych”

Zbliża się czas w którym częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Aby nic ani nikt nie zakłócił nastroju spokoju i zadumy należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. My sami powinniśmy zachować czujność, by nie paść ofiarą przestępców, a na drogach szczególną ostrożność.

Czas poprzedzający dzień "Wszystkich Świętych" jest szczególnym okresem, w którym wiele osób czci pamięć o osobach, które odeszły. Jest to czas zadumy, powrotu wspomnień i nieraz bardzo dużych emocji. Mimo wszystko nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Wybierając się w trasę, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drogach i widoczności. Bardzo ważne jest, aby po zmroku być widocznym, dlatego wyposażmy siebie jak i dzieci, w elementy odblaskowe. Osoby starsze powinny pamiętać o bezpiecznych przejściach dla pieszych wokół cmentarzy-ruch pojazdów i pieszych jest wówczas wzmożony, więc wiele osób przebiega lub przechodzi w miejscach do tego niewyznaczonych.

Idąc na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą w tym miejscu potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych lub tych, którzy czekają na moment nieuwagi podczas porządków przy grobach. Wszystkie osobiste przedmioty trzymajmy w zasięgu wzroku i nie zostawiajmy na ławkach, pomnikach czy wokół grobów. Wystarczy tylko na chwilę pozostawić torebkę na pomniku bez nadzoru, by pójść po wodę lub wyrzucić śmieci do kosza. Po powrocie nie ma już naszej torebki i całej jej zawartości, w tym tak ważnych dla nas dokumentów. Pamiętajmy zatem, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Pamiętajmy, że nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów. Okazja przyciągnie również złodziei, którzy nie zawahają się, aby wykorzystać nadarzającą się okazję.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Powrót na górę strony